info@labradordunyasi.com

Labrador Retriever Hakkında Herşey

img
img
img
img
img
 • Tarihçe

  Labrador Retriever'in kökeni Kanada'nın Atlantik kıyılarındaki Newfoundland adasına dayanır. 1700' lü yılların başında bölge balıkçılarının en yakın yardımcıları olarak bilinirler. Günlerini balıkçılar için oltadan kurtulan balıkları toplayarak, sudan halatları çekerek, akşamlarını da balıkçının evinde ailesiyle geçirirdi. Ataları tam olarak bilinmemekle birlikte St. John, Newfoundland ve yerel su köpeklerinin karışımından oluşmuştur. 1800’lerin sonunda Albay Peter Hawker ve Malmesbury Kontu tarafından İngiltere’ye getirilmiştir. Kontes Lorna Howe tarafından Mamesbury Tramp olarak adlandırılmıştır. Günümüzde Amerika'nın en popüler aile köpekleri olan Labradorlar, 1900'lü yılların başında uluslararası federasyonlar tarafından ırk olarak kabul edilmiş ve yaygınlaşması için Amerika'ya ithal edilmişlerdir. Labrador Retriever 2. Dünya savaşından sonra popüler olmaya başlamış ve 1991'den beri listenin başına yerleşmiştir. İngiltere ve Kanada'da en popüler aile köpeğidir. Labrador Retriever günümüzde, arama kurtarma, bomba arama, terapi, engellilere yardım ve av köpeği olarak kullanılmaktadırlar.
   

 • Genel Görünüm

  Labrador Retriever, zorlu koşullarda saatlerce av köpeği olarak görev yapmasını sağlayan güçlü yapılı, orta büyüklükte, dengeli ve atletik bir vücuda sahiptir.
  Yarışmalarda tercih edilen karakter ve kalite özelliklerine ek olarak aile yaşamı için gerekli uysallığı ile de ön plana çıkar.
  "Retriever" cinsinde bulunması gereken sağlam mizaç ve fiziksel özellikler av ortamında onu başarılı kılar.
  Labrador Retriever'in en belirgin özellikleri kısa, sık ve su geçirmez tüyleri, su samuruna benzer kalın kuyruğu, güçlü yapısı, geniş göğüs kafesi, güçlü ve geniş kalçası, geniş, düz ve keskin hatlı kafasıdır.
   

 • Karakter

  Labrador en iyi huylu ırklardan biridir. Dışa dönük, memnun etmeyi seven, insanlar ve diğer hayvanlara karşı dost canlısı bir karaktere sahiptir. Harika karakterinin yanında, öğrenme kabiliyeti çok yüksektir. Labrador'un genetik işçi yapısı onu çok hareketli yapar, mutlu olabilmesi için fiziksel ve duygusal aktivitelere ihtiyaç duyar. Nazik ve iyi huylu, çevik, hareketli, mükemmel koku duyusuna sahip, avları taşımak için uygun yumuşak kavrayışa sahip ağızlı, suya düşkün, utangaç veya agresif olmayan bir yapıya sahiptir.

 • Bakım

  Labrador Retriever aile ile birlikte olmalıdır, bahçede kulübede değil evde yaşamalıdır. Yalnız ve sıkılan bir Labrador kötü huylar edinebilir. Günlük yürüyüşler, çeşitli antremanlar ve at-getir türü oyunlar enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olur. Labradorlar işkolik olarak değerlendirilir bu yüzden enerjilerini sonuna kadar harcayıp yorulabilirler, oyun ve antreman seanslarını bitirmek görevi sizin olmalıdır. Yavrular uzun yürüyüşlere çıkarılmamalı ve bir seferde çok uzun süre oyun oynamamalıdır. Yavruların gelişimi hızlı olduğundan aşırı kilo almamaları için antreman ve besinleri kontrol altında tutulmalıdır.

Cins Özellikleri

 • TüylerKısa
 • EğitilebilirlikYüksek
 • Traş GereksinimiSeyrek
 • Aktivite DerecesiBol Egzersiz
 • HavlamaGerektiğinde

Renkler

 • Siyah
 • Sarı
 • Çikolata
UA-68994242-1